Italia bind me Finlandën, Spanja fitore me vuajtje me Norvegjinë

Italia dhe Spanja i nisin me këmbë të mbarë eliminatoret e Europianit, duke fituar respektivisht ndaj Finlandës dhe Norvegjisë, dy përfaqësueseve nordike.

Marketing

“Të kaltrit” fituan pastër 2-0 me Finlandën në takim e luajtur në Udinese, me autorë të golave Barella në minutën e 7-të dhe Kean në të 74-ën.

Në “Mestalla” të Valencias Spanja vuajti disi ndaj Norvegjisë, por në fund arriti të merrte tri pikë falë suksesit 2-1.

Rodrigo, i shërbyer nga Jordi Alba shënoi golin e parë që në minutën e 16-të, por nordikët arritën të gjenin forcat për të barazuar në pjesën e dytë me King, që shndërroi në gol një 11-metërsh.

“La Roja” shpëtoi nderin po me 11-metërsh, që u realizua nga Sergio Ramos.

Rezultatet e tjera:

Gjeorgji-Switzerland 0-2

Gjibraltar – Irlandw 0-1

Malta-Faroe Islands 2-1

Suedi-Romania 2-1

Bosnjë Herzegovinë-Armenia 2-1

Liechtenstein-Greqi 0-2