Një gotë lëng domatesh çdo ditë, plot përfitime shëndetësore

Lëngu i domates ka shumë përbërës aktivë dhe nëse e pini rregullisht do të keni këto përfitime

Marketing

Është plot me vitamina
Lëngu i freskët i domates është një burim i madh natyror i vitaminës A dhe C. Konsumimi i rregullt i tij parandalon shfaqjen e sëmundjeve që lidhen me shikimin, forcon sistemin imunitar dhe mbron shëndetin e kockave.

Ul kolesterolin
Lëngu i domates është i pasur me fibra, të cilat rrisin nivelet e kolesterolit të mirë dhe ulin nivelet e kolesterolit të keq, në sajë të pranisë së niacinës.

Largon toksinat
Trupi ynë, për fat të keq “magazinon” toksina dhe mbetje të ndryshme, nga ushqimet që konsumojmë. Domatja përmban klor dhe squfur që mbrojnë mëlçinë dhe veshkat. Prandaj, kur është fjala për detoks, domatja mbetet perimja më e mirë.

Stimulon lëvizjet e zorrëve
Nëse keni probleme të zorrëve, lëngu i domates do të ndihmojë. Do ta keni më të lehtë të tresni ushqimin dhe nuk do të vuani nga kapsllëku.

Ndihmon në humbjen e peshës
Konsumimi i rregullt i lëngut të domates ju hidraton dhe jep ndjenjën e ngopjes, e cila do t’ju ndihmojë të bini nga pesha. Lëngu i domates furnizon trupin me lëndë ushqyese dhe siguron që të gjitha proceset metabolike në trup të zhvillohen siç duhet.

Mbron nga sëmundjet e zemrës
Domatet janë të pasura me vitaminë B6 dhe lëngu i tyre është mjeti më i mirë i parandalimit kur bëhet fjalë për sëmundje të zemrës.

Përmirëson lëkurën
Lëngu i domateve është shumë i dobishëm për lëkurën. Parandalon aknet, heq njollat ​​në lëkurë dhe mbyll poret e hapura.

Shkatërron radikalet e lira
Duke pirë vetëm një gotë lëng domate çdo ditë kështu ju do të pengoni përhapjen e radikaleve të lira në trup. Radikalet e lira janë molekula shumë të dëmshme të cilat mund të çojnë në kancer. Për shkak se domate janë një burim i shkëlqyer natyror i antioksidantëve, ato do të ndalojë shfaqjen dhe efektet e radikalëve të lirë.

Parandalon sëmundjen e kancerit
Domatja është një burim i shkëlqyer i likopenit, i cili parandalon shfaqjen e disa llojeve të kancerit, duke përfshirë kancerin e mushkërive, kancerin e gjirit, kancerin e prostatës, kancerin e zorrëve dhe kancerin e pankreasit.