Opozita maqedonase kërkon dorëheqjen e Zaevit dhe Qeveri teknike

VMRO-DPMNE-ja, pas audio materialeve nga komikët rus të cilat i konsideron si katastrofale, kërkon dorëheqjen e kryeministrit Zoran Zaev, qeveri teknike dhe zgjedhje të parakohshme parlamentare. Kreu i saj Hristijan Mickoski vlerëson se situata bëhet e padurueshme.

Marketing

Të ulemi menjëherë sot, të përfundojmë me të gjithë procedurat protokolare, t’i mbledhim deputetët në kuadër të Kuvendit, të mbajmë mbledhje me grupet parlamentare secili kryetar i partive politike, të caktojmë 100 ditë qeveri teknike dhe të shkojmë në zgjedhje të parakohshme. Kjo më është e padurueshme edhe për qytetarët. Shteti na zbrazet, njerëzit janë të dëshpëruar dhe frustruar dhe nuk shohin perspektivë. – theksoi Hristijan Mickoski, kryetar i VMRO-DPMNE-së

Për Mickoskin është shqetësues fakti që Zaev nuk mohoi dhënien pëlqim për rryshfet për patriarkun e krishterëve ortodoks.

Marketing