Paris, diskutohet rasti Khashoggi mes presidentit turk dhe atij amerikan

Presidenti i SHBA Donald Trump dhe homologu i tij turk Tayyip Erdogan diskutuan se si t’i përgjigjen vrasjes që ndodhi muajin e kaluar të disidentit saudit Jamal Khashoggi, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë të dielën.

Marketing

Biseda u zhvillua gjatë një darke të së shtunës me krerët e shtetit të mbledhur në Paris për të shënuar njëqindvjeçarin e Armistikës së Luftës së Parë Botërore.-përcjell arbresh.info

Erdogan zbuloi të shtunën se regjistrimet audio të vrasjes i ishin dhënë qeverive amerikane, franceze, gjermane dhe britanike, duke shtuar se operacioni ishte urdhëruar në “nivelet më të larta” të qeverisë saudite.

Khashoggi, një kritik i princit të kurorës së Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, u vra në në Stamboll në konsullatën e Arabisë Saudite nga një ekip i dërguar nga Riad. Për vrasjen e Khashoggit u akuzua vazhdimit Arabia Saudite mirëpo kjo e fundit mohonte akuzat se kishte urdhëruar të vritej gazetari, pas disa javëve mohimi Mbretëria saudite përfundimisht ka pranuar se vrasja është paramenduar, por trupi i tij nuk është gjetur.

Khashoggi më 2 tetor së bashku me të fejuarën e tij shkoi në konsullatën saudite në Stamboll për të marrë disa dokumente kurorëzimi, ai pasi hyri në konsullatë nuk doli më pasi që thuhet se trupi i tij është tretur në acid në mënyrë që të mos linte gjurmë

Javën e ardhshme Trump shpreson të formojë një “mendim shumë më të fortë” për vrasjen e Khashoggi dhe përgjigjen e Uashingtonit, tha ai më 7 nëntor – duke shtuar se po punonte me Kongresin, Turqinë dhe Arabinë Saudite për të vendosur se kush mbante përgjegjësinë për vdekjen e gazetarit saudit.