Për herë të parë në histori! Ndeshja Inter-Milan me arbitër milanez

Gjyqtari Simone Sozza është caktuar të jetë në krye të ndeshjes derbi të Serisë A të së shtunës në mbrëmje mes Interit dhe AC Milan.

Lega Serie A ka konfirmuar një listë të plotë të zyrtarëve në detyrë për ndeshjen, përmes FCInterNews.

Interi po kthehet këtë fundjavë nga pushimet ndërkombëtare. Ndeshja e parë e Nerazzurrëve është një ndeshje masive. Nerazzurrët do të përballen me Milanin në derbin e parë të sezonit të Milanit.

Interi është nominalisht vendas në ndeshjen që do të zhvillohet si zakonisht në San Siro, në orën 18:30 të së shtunës. Duke shkuar në ndeshjen e së shtunës, Interi ka ende një rekord perfekt në Serie A nga tre ndeshjet e para të sezonit.

Nerazzurrët mundën Monza dhe Cagliari me rezultatin 2-0. Kjo u pasua nga prishja 4-0 e Fiorentinës pak para pushimit.

Ndërkohë, kuqezinjtë kanë arritur gjithashtu një rekord perfekt, e vetmja skuadër tjetër që e bën këtë në ligën italiane. Milani mundi Bologna, Torino dhe Roma.

Derbi i kësaj fundjave mund të jetë tashmë një vendimtar i hershëm për titullin, mes dy pararendësve të hershëm. Sezonin e kaluar, Interi dhe Milani u përballën me njëri-tjetrin në pesë raste të ndara.

Kuqezinjtë fituan derbin e parë, një thriller 3-2. Më pas Interi u hakmor në Superkupën e Italisë, duke mposhtur rivalët e qytetit 3-0.

Tani, dy rivalët e derbit rifillojnë armiqësitë për një tjetër sezon, dhe me një ndjenjë që të dy janë në rrugën e njëri-tjetrit për titullin e Serie A.