“Prokurori më tha ‘nuk pyes njeri”‘, gjykata kthen në burg të liruarit për vrasjen e Marvi Mihalit

Gjykata e Tiranes ka pranuar kerkesen per urdher arreste ndaj tre personave qe u arrestuan e me pas u lane te lire, ne gjyqin per vrasjen e te riut Marvi Mihali, per nje karikues telefoni.

Marketing

Marvi Mihali u vra më thikë në korrik të vitit 2017, edhe pse konflikti i lindur nuk kishte lidhje fare me të.

Më 11 maj, Gjykata e Tiranës la te lire tre prej te akuzuarve qe ishin arrestuar pas krimit, konkretisht, te Eugen Bitrajt, Kridens Alla dhe Marsel Alla.

Lirimi i tre prej të akuzuarve solli edhe reagimin e ashpër të nënës së Marvi Mihalit nëpërmjet rrjeteve sociale. Nderkohe qe i ati, shpertheu ne akuza te fora ndaj prokurorit, per lirimin e vrasesve te te birit, duke bere edhe nje padi.

Se fundi, sot mesohet se ndaj tre te liruarve, ndryshojne edhe akuzat nga moskallezim krimi ne vrasje ne bashkepunim.

Ne nje prononcim per mediat, i ati i Marvit, Pavllo Mihali ka deklaruar: “Presim të vendoset drejtësia plotësisht”.

Ngjarja

Sipas hetimeve, Marvi Mihali, atë ditë, ishte telefonuar nga shoku i tij, i cili i kërkonte ta shoqëronte në një takim me disa djem, që u kishte shitur një telefon. Ai i kërkoi Marvi Mihalit që ta shoqëronte në momentin që do t’i dorëzonte karikuesin.

Më 11 maj, ata u lanë të lirë nga Gjykata e Tiranës. Lirimi i tre prej të akuzuarve solli edhe reagimin e ashpër të nënës së Marvi Mihalit nëpërmjet rrjeteve sociale. Reagimi i ndjerë i Mira Mihalit solli edhe lëvizjen e shpejtë të autoriteteve. Menjëherë, dosja për vrasjen e Marvi Mihalit kaloi në duart e një prokurori tjetër. Dhjetë ditë pas lirimit të tre të pandehurve, prokurori Gjergj Tako vendos të ndryshojë veprat penale për të liruarit, nga “moskallëzim krimi” në “vrasje e kryer në bashkëpunim”. Ai kështu kërkon që Eugen Bitraj, Kridens Alla dhe Marsel Alla të vihen pas hekurave. Për këtë ka prova të mjaftueshme që vrasja ishte në bashkëpunim. “…O zot çfarë tmerri.

Edhe pse Marvi refuzoi disa herë ta shoqëronte mikun e tij, në fund fare, pas insistimit të tij, pranoi të shkonte me të. Pika e takimit ishte në afërsi të stadiumit “Dinamo”. Mirëpo, në kampin tjetër, kushërinjtë Bitraj dhe Alla kishin përgatitur një pritë ndaj të rinjve. Pas shitjes së telefonit kishte pasur një konflikt mes shokut të Mihalit dhe blerësit të telefonit. Në momentin që Mihali dhe miku i tij janë afruar në pikën e takimit, ka nisur edhe sulmi fizik. Mihali është qëlluar me thikë pas shpine dhe rrahur deri në vdekje, ndërkohë që asnjë kalimtar i rastit nuk ka ndërhyrë t’i ndajë.

Pas ngjarjes, Policia arrestoi Dejvi Bitrajn, Eugen Bitrajn, Kridens Allën dhe Marsel Allën, për ngjarjen që tronditi kryeqytetin. Hetimet më pas vijuan për ngjarjen me shumë kontradikta. Një herë u tha se ishte Eugen Bitraj ai që qëlloi me thikë ndaj Marvi Mihalit, më pas doli se autor i goditjes ishte Dejvi Bitraj.

Edhe pse hetimet janë zgjatur shumë për një ngjarje që u filmua e gjitha nga kamerat e sigurisë, prokurori i Tiranës, Artan Lulaj, ndryshoi akuzat për katër të pandehurit. Ai ngriti akuzë për vrasje vetëm për Dejvi Bitrajn, ndërsa për tre të tjerët ngriti akuzën e “moskallëzimit të krimit”. Ky ndryshim akuzash, ende pa shkuar dosja për gjykim, bëri që të kërkohej lirimi i Eugen Bitrajt, Kridens Allës dhe Marsel Allës.

Më 11 maj, ata u lanë të lirë nga Gjykata e Tiranës. Lirimi i tre prej të akuzuarve solli edhe reagimin e ashpër të nënës së Marvi Mihalit nëpërmjet rrjeteve sociale. Reagimi i ndjerë i Mira Mihalit solli edhe lëvizjen e shpejtë të autoriteteve. Menjëherë, dosja për vrasjen e Marvi Mihalit kaloi në duart e një prokurori tjetër. Dhjetë ditë pas lirimit të tre të pandehurve, prokurori Gjergj Tako vendos të ndryshojë veprat penale për të liruarit, nga “moskallëzim krimi” në “vrasje e kryer në bashkëpunim”. Ai kështu kërkon që Eugen Bitraj, Kridens Alla dhe Marsel Alla të vihen pas hekurave. Për këtë ka prova të mjaftueshme që vrasja ishte në bashkëpunim. “…O zot çfarë tmerri.

Të shikosh vrasësit e birit të vetëm pa akuzë, të lirë në sallën e gjyqit dhe tek i shihja më dilte parasysh videoja e ngjarjes, shkelmat e tyre mbi trupin e djalit tim. Sa më e madhe se kaq duhet të jetë dhimbja…”, shkruante në FB Mira Mihali, nëna e Marvi Mihalit.

PANORAMA

Marketing