Thaçi: Do të bëj çmos që marrëveshja finale me Serbinë të firmoset në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se Kosova nuk duhet të mbetet peng i së kaluarës, ndaj dhe është momenti i duhur për një marrëveshje paqeje me Serbinë, transmeton Gazeta Metro.

Marketing

Thaçi për për gazeten gjermane Sueddeutsche.de, ka mohuar se marrëveshja mund të ndodhë deri në qershor. ”Nuk ka asgjë rreth kësaj. Por unë do të bëj çmos për të siguruar që një marrëveshje e tillë të nënshkruhet në Shtëpinë e Bardhë”, ka thënë ai.

Presidenti Thaçi gjithashtu ka deklaruar se tani është momenti për t’i dhënë fund konfliktit disavjeçar mes Kosovës e Serbisë.