Trazira në Shkup: Protestuesit sulmojnë policinë para Kuvendit, policia përdorë shok bomba (VIDEO)

Qindra protestues maqedonas janë mbledhur sonte para Kuvendit të Maqedonisë kundër marrëveshjes me Greqinë për emrin e cila u nënshkruar sot në Prespë.

Marketing

Si rezultat i marrëveshja së nënshkruar në mes Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë, situata ka eskaluar para Kuvendit, e cila është rrethuar nga policia, njofton TetovaSot.

Protestuesit kanë hedhur gjësende të forta dhe gurë kundrejt policisë ndërsa kjo e fundit ka përdorur shok bomba për të shpërndarë turmën.

“Litar për varje” për Zaevin ishin të bërtiturat që u dëgjuan pranë Kuvendit, nga protestuesit e thirrur nga grupi i tifozëve “Komiti”, të cilët janë kundër nënshkrimit të sotëm të marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Greqisë në Prespë.

Ekipi i 1Tv raporton se me parulla ofenduese, këngë patriotike dhe të brohoritura “Litar për varje” për Zaevin, u zhvilluan protestat e organizuara nga Komitët.

Policia ka shperndare turmen me shok bomba, ne proteste kane marre pjese rreth 2 mije persona.

Немири пред Собрание по потпишување на договорот за името

Граѓани вечерва пред Собранието се судрија со полицијата по што таа испука солзавец за да ја растера групата.

Publiée par Radio Slobodna Evropa na Makedonski sur Dimanche 17 juin 2018