Trump uron Erdoganin për fitore në zgjedhje

Presidenti amerikan Donald Trump ka përgëzuar Presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan për fitore.

Marketing

Gjatë një bisede telefonike, të dy udhëheqësit kanë rënë dakord që të përmisojnë marrëdhëniet dypalëshe të mbrojtjes dhe të sigurisë.
Trump dhe Erdogan theksuan gjithashtu nevojën për të zbatuar një plan ekzistues në qytetin verior sirian të Manbij.

Të dy liderët do të takohen në Bruksel gjatë një samiti të NATO-s që pritet të mbahet me 11-12 korrik. Erdogan fitoi një mandat të ri pesëvjeçar në zgjedhjet presidenciale të Turqisë të dielën dhe ka siguruar fuqi të reja të thella nën një rishikim kushtetues.