21/06/2024
Ballina Shëndet & Style Këto zakone ju plakin shpejt

Këto zakone ju plakin shpejt

Ne nuk mund ta ndalojmë kohën, por mund ta ngadalësojmë atë. Ekspertët thonë se sekreti është të bëni zgjedhje më të shëndetshme dhe të hiqni dorë nga zakonet e këqija.

Pirja e duhanit

Sipas Fox News, dëmet e pirjes së duhanit janë të njohura, jo vetëm për shëndetin e mushkërive, por edhe për plakjen e parakohshme të lëkurës dhe rritjen e rrezikut të humbjes së dhëmbëve.

Pirja e duhanit krijon toksina që dëmtojnë elasticitetin e lëkurës dhe prodhimin e kolagjenit, duke përshpejtuar më tej shfaqjen e rrudhave.

Mospërdorimi i kremrave kundër diellit

Ekspozimi i tepërt në diell mund të shkaktojë plakje të lëkurës, rrudha, varje dhe njolla. Përdorimi i përditshëm i një kremi kundër diellit me SPF të lartë dhe shmangia e ekspozimit maksimal në diell do të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës.

Të ushqyerit e dobët

Një dietë e bazuar në ushqime të përpunuara, sheqer dhe yndyrë shkakton inflamacion, redukton kolagjenin dhe përshpejton plakjen e lëkurës.

Ushtrime të pamjaftueshme

Pasiviteti fizik përshpejton plakjen, duke çuar në humbje të muskujve, ulje të densitetit të kockave, shtim në peshë dhe probleme kardiovaskulare. Nga ana tjetër, ushtrimet e rregullta janë thelbësore nëse dëshironi të ruani gjendje të mirë fizike dhe të qëndroni të rinj.

Konsumimi i shpeshtë i alkoolit

Marketing

Alkooli dehidraton lëkurën, ndikon në rregullimin e sheqerit në gjak dhe është i lidhur ngushtë me obezitetin. Konsumimi i tepërt i alkoolit përshpejton plakjen duke shkaktuar dehidrim, mangësi ushqyese, inflamacion, dëmtim të mëlçisë dhe humbje të kolagjenit.

Stresi

Sipas ekspertëve, stresi kronik shkakton lirimin e hormoneve si kortizoli dhe adrenalina, të cilat mund të shkaktojnë inflamacion dhe të dëmtojnë ADN-në dhe qelizat. Gjithashtu shkakton stres oksidativ.

Gjumi i pamjaftueshëm

Dhe mungesa e gjumit përshpejton plakjen duke ndikuar në pamjen e lëkurës, duke rritur inflamacionin dhe duke prishur ekuilibrin hormonal.

Higjiena e dobët e gojës

Higjiena e dobët orale mund të çojë në sëmundje të mishrave të dhëmbëve dhe madje edhe në humbje të dhëmbëve.