Kina prodhon celularin përmes të cilit parkohet makina

Kompania kineze Nio ka prezantuar smartfonin e saj të parë, i cili është specifik në disa opsione që janë të destinuara për pronarët e makinave të tyre elektrike. Kështu, Nio Phone mund të përdoret si çelës makine, por përmes telefonit pronari mund të urdhërojë makinën të parkojë vetë, pra të vijë nga një parking aty ku është pronari. Ky opsion është i disponueshëm vetëm në tregun kinez dhe mund të përdoret në hapësira të kufizuara dhe me shpejtësi të ulët.

Marketing

Telefoni i ri ka deri në 30 funksione që janë specifike vetëm për makinat e tyre. Kompania kineze shpreson që pajisjet e tyre të fillojnë një trend të ri në industri dhe se shumë nga konkurrentët e tyre do të mësojnë nga risitë e tyre në tregun e smartfonëve.

Ky telefon funksionon në Android 13 dhe ka një ekran OLED të lakuar 6.8 inç dhe mundësohet nga një çip Snapdragon 8 Gen2. Ka tre kamera në anën e pasme – një sensor kryesor 50 MP me stabilizim optik, një sensor ultra të gjerë 50 MP dhe një sensor telefoto 50 MP. Kapaciteti i baterisë është 5200 mAh, dhe gjithashtu mbështet karikimin e shpejtë 66 W.

U prezantuan tre versione të telefonit: 12 GB RAM dhe 512 GB, pra 1 TB hapësirë, dhe versioni premium me 16 GB RAM dhe 1 TB hapësirë ​​ruajtëse, dhe çmimet do të variojnë nga rreth 900 dollarë deri në 1030 dollarë. Telefonat do të jenë të disponueshëm vetëm në tregun kinez dhe do të dalin në shitje nga fundi i këtij muaji.