Jo vetëm djersa, të gjitha gjërat që shkaktojnë aroma të këqija

Aromë e keqe pas një darke me bazë hudhrën? Djersë e pakëndshme pas një sesioni në palestër? Shumë faktorë që shkaktojnë erë të pakëndshme janë të njohur dhe të zakonshëm, por ka të tjerë që nuk i prisnim. Disa këshilla se si ta zgjidhim problemin.

Marketing

Nuk thaheni mirë pas dushit

Tharja e shpejtë pas një dushi mund të përfundojë duke shkaktuar probleme gjatë ditës. Kjo ndodh për shkak se lagështia mund të bjerë në mes të lëkurës (nën gji, midis këmbëve) duke krijuar tokë pjellore për përhapjen e baktereve dhe kërpudhave që, duke u përzier me djersën, shkaktojnë aromat dhe irritimet. Pas kalimit me peshqir, ju mund të ndizni tharësen e flokëve dhe ta kaloni aty ku nuk jeni tharë plotësisht. E dobishme sidomos në prani të shumë qimeve në lëkurë.

Pëlqeni ushqimet pikante

Ushqimet me përbërës pikant, si hudhrat apo të tjerat, mund të shkaktojnë frymëmarrje të rëndë dhe djersitje të keqe. Në fakt, gjatë tretjes këto ushqime lëshojnë gazra që përmbajnë squfur. Shumica e këtyre përbërjeve metabolizohen në zorrë dhe mëlçi, por disa absorbohen në qarkullimin e gjakut dhe lirohen përmes mushkërive dhe poreve, me një efekt që mund të zgjasë disa orë. Efekti i hudhrës hiqet nëse menjëherë hani marule ose mollë (përveç “nenexhikut” të zakonshëm).

Lani vetëm dhëmbët

Nëse e neglizhoni gjuhën kur pastroni dhëmbët, fryma juaj nuk mund të jetë aq e freskët sa do t’ju pëlqente. Gjuha është e mbuluar nga mijëra papila të vegjël që mund të mbajnë skrap mikroskopikë të ushqimit, të cilat nga ana e tyre kujtojnë bakteret përgjegjëse për gazrat që shkaktojnë frymëmarrje të keqe. Gargarat mund të ndihmojnë, por mënyra më e mirë për të hequr bakteret, qelizat e ngordhura dhe mbeturinat e ushqimit nga çarje të gjuhës është të përdorni një kruajtës gjuhësor ose të lani me një furçë dhëmbësh të butë. Për frymën janë të mira pastat e dhëmbëve që përmbajnë dioksid klori ose vaj esencial melaleuca (vaj peme çaji), një dezinfektues i fuqishëm që nuhat si eukalipt.

Jeni nën një stres të fortë

Kur ju jeni të stresuar shumë, trupi menaxhon presionin, duke djersitur më shumë: rregullon dhe rrit djersitjen kur jemi shumë të zënë, në mënyrë që pjesët vitale të organizmit në atë moment të mos mbinxehen. Provoni të bëni një çaj sherebele. Ajo ka veti anti-stres dhe, nëse shpesh merret në doza të vogla gjatë ditës, gjithashtu zvogëlon djersën.

Gërhisni shumë natën

Fjetja me gojën hapur than zgavrën e gojës, duke lejuar akumulimin e qelizave të vdekura në gjuhë, mishrat dhe faqet. Në mëngjes ajo mund të çojë në frymëmarrje të keqe. Alkooli i marrë para gjumit gjithashtu mund të rrisë gërhitjen. Në mëngjes mund të ndihmojnë, përveç higjienës së zakonshme me gojë, gargara me lëng limoni ose kos të pasqarkuar, një probiotik që zëvendëson bakteret “e këqija”.

A përdorni një deodorant dhe jo një antiperspirant?

Sigurohuni që deodoranti juaj të përmbajë gjithashtu edhe një “antiperspirant”. Deodorantët maskojnë aromat e përkohshme përkohësisht, por antiperspiranti vepron në gjëndrat e djersës që bllokojnë emetimin e djersës. Aplikoni antiperspirant gjatë natës: djersisni më pak gjatë natës, atëherë përbërësi aktiv i bazuar në alumin që gjendet në antiperspirant do të absorbohet në sasi më të mëdha nga gjëndrat e djersës. Efekti mund të zgjasë edhe nëse ju bëni një dush në mëngjes.

Lëkura e flokëve është e thatë

Zbokthi nuk është problemi: është koha e intervalit midis dy larjeve të flokëve që ka një efekt në aromë dhe sasinë e zbokthit vetë. Është një perceptim i gabuar që zbokthi rritet në kokën e thatë: në fakt ai prodhohet kur flokët janë shumë të yndyrshëm.

Disa ilaçe

Disa ilaçe janë të njohur për të shkaktuar “gojë të thatë” që rezultojnë në frymëmarrjen e të menduarit: nga trajtimi i alergjive në presion të lartë, është një nga faktorët më të zakonshëm të frymëmarrjes së keqe. Pyeteni mjekun tuaj që të rregulloni dozën ose t’ju sugjerojë një ilaç alternativ. Ndërkohë, pini ujë shpesh për të stimuluar prodhimin e pështymës, e cila mban gojën me lagështi dhe të pastër. Kufizoni konsumin e kafesë dhe përpiquni të merrni frymë përmes hundës, për të shmangur tharjen e gojës më tej.

Në mes të ciklit

Cikli mujor mund të ndikojë në djersitje. Temperatura e trupit rritet gjatë ovulacionit, e mjaftueshme për të prodhuar më shumë djersë. Provoni një antiperspirant të fortë që do të aplikohet 14 ditë nga dita që keni filluar periudhën tuaj të fundit dhe vishni mbathje pambuku, e cila lejon lagështinë të zhduket.

Shumë proteina

Ndjekësit e dietave të dëmshme të proteinave të lartë, përveçse marrin pasoja të pakënaqura dhe efekt të mundshëm yo-yo pas humbjes së peshës, mund të kenë një frymëmarrje të rëndë. Meqenëse karbohidratet janë burimi i preferuar i energjisë për trupin, kur konsumohen shumë pak, ata djegin rezerva të yndyrshme, të cilat lëshojnë substanca të quajtura ketone në qarkullimin e gjakut. Janë këto që kanë një erë të pakëndshme, të përshkruar nga disa si një përzierje e tmerrshme mes smaltit dhe ananasit.

Veshur në elastan për aktivitet fizik

Spandex, stilastik ose elastan: kjo pëlhurë shpesh përdoret për sport, si të gjitha rrobat e shtrënguara të bëra nga fibra sintetike, fërkon lëkurën dhe mund të shkaktojë djersën. Kjo mund të shkaktojë aromë të keqe dhe irritime të lëkurës si folikuliti dhe skuqje. Përzgjidhni pëlhura që lejojnë frymëmarrjen.

Ripërtypës të përjetshëm

Ushqimet pa sheqer nuk dëmtojnë dhëmbët, por mund të shkaktojnë ënjtje të barkut. Trupi ynë nuk i tret tërësisht ëmbëlsuesit me kalori të ulët si sorbitoli. Provoni karamelët e mentolit, të cilat duket se kanë një efekt qetësues në muskujt e sistemit tuaj të tretjes. Lëngu i boronicës gjithashtu përmban phytochemicals që shtypin bakteret që shkaktojnë aromat e pakëndshme në zorrë.

Ju keni disa alergji

Hunda e ftohtë mund të ndikojë në frymëmarrje: frymëmarrja me gojën (siç e thamë) pengon pështymën nga mbajtja e zgavrës me gojë me lagështi dhe të pastër. Është e nevojshme të hidratoni. Pini ujë dhe jo kafe, pije me sheqer ose alkool që kanë efekt të kundërt. Dhjetëra teste klinike kanë zbuluar se ujitja nazale me ujë të kripur të vakët të shtyrë me shiringa në hunda është një mënyrë e sigurt, efektive dhe e lirë për të pastruar dhe pastruar mukozën.

Këpucë të mbyllura gjithë ditën

Gjithë ditën me atlete? Ju mund të keni një problem në fund të ditës. Këpucët e mbyllura mund të veprojnë si një terren edukativ për bakteret, duke kapur lagështi. Kur nuk vishni çorape gjatë verës, nuk ka asgjë që mund të thithë djersën, veçse vetë këmbët tuaja. Fërkoni një antiperspirant në pjesën e poshtme të këmbëve dhe midis gishtërinjve tuaj. Ju gjithashtu mund të hapni këmbët tuaja me një pluhur antifungal, i cili do t’ju ndihmojë t’i mbani të thata. Në mbrëmje, i zhysni në një banjë të përbërë nga dy pjesë të ujit dhe një uthull. Ose i zhysni në çaj të zi për rreth 30 minuta. Taninat vrasin bakteret dhe poret e ngushta, duke mbajtur këmbët të thata më gjatë.

Pedikyri i fundit

Kallot mund të bëhen terren pjellor për Brevibacterium, mikrobi i njëjtë që u jep disa djathrave që erë aq intensive. Kujdesuni për këmbët tuaja çdo muaj. Pas zbutjes së këmbëve në dush, fshijini me një gur shtuf ose me një limë të veçantë. Pastaj i masazhoni me krem.

Vuani nga urthi i stomakut

Zbutja e acidit ndihmon frymën e keqe, e cila rritet me seriozitetin e simptomave. Gjëja e hidhur është për shkak të acideve të stomakut dhe biliarit, por shpesh edhe ilaçeve që përdoren për të luftuar djegien. Kontrolloni problemin duke kontrolluar furnizimin me energji elektrike. Shmangni ushqimet me aromë, agrume dhe kafe, por mbi të gjitha ushqimet e pasura me yndyrna që marrin më shumë kohë për t’u tretur dhe për t’u vendosur në stomak, duke rritur mundësinë që acidi të hyjë në ezofag.

Nuk e pëlqeni jogurtin

Një zorrë e shëndetshme kontraston ënjtjen e barkut. Kosi dhe produktet e tjera të qumështit të fermentuara, si kefir, përmbajnë probiotikë, baktere të shëndetshme që ndihmojnë në tretje. Mikrobiomi është si një organ tjetër dhe si i tillë duhet të mbahet në shëndet të mirë.

Marketing